Název
REBUTIA CHRYSACANTHA Backeb. var. KESSELRINGIANA (Bew.)
 

Taxon
Rebutia chrysacantha Backeberg var. kesselringiana (Bewerunge) Donald, Cactus (Paris), 9 : 39, 1954
Rebutia senilis Backeb. var. kesselringiana Bew., Sukkulentenkunde, 1 : 9, 1947
Rebutia senilis Backeb. var. iseliniana Krainz f. kesselringiana (Bew.) Buin. et Don., Cact. Succ. J. Gr. Brit., 27 : 38, 1965
Rebutia senilis Backeb. subsp. chrysacantha (Backeb.) Don. f. kesselringiana (Bew.) Buin. et Don., Ashingtonia, 2, 1976
Varieta dostala své jméno na počest W.Kesselringa, německého botanika, inspektora botanické zahrady v Darmstadtu.

 

Popis
Tělo
kulovité až protáhlé, až 60 mm velké, jednoduché až odnožující. Žebra rozložená v kuželovité hrboly; areoly s bílou plstí, až 6 mm vzdálené. Trny 30-35, jemné štětinovité, 8-12 mm dlouhé, bílé až nažloutlé; okrajové a středové trny těžko rozlišitelné.
Květy
až 45 mm v průměru; poupata světle nažloutle zelená; lůžko květní světle žluté; květní trubka světle žlutá s nažloutle zelenými šupinami; jícen žlutozelený; nitky světle zlatožluté s bledě žlutými prašníky; čnělka bělavě žlutá, blizna bělavá; okvětní lístky kopisťovité s malou špičkou, vnitřní zlatožluté, vnější světle žluté.
Plod
olivově zbarvený.
Semena
leskle černá, asi 1 mm dlouhá.

 

Variety
varieta se v našich sbírkách vyskytuje ve dvou formách, které jsou samy značně jednotné. Jedna forma má tělo spíše kulovité a bělejší trny, druhá roste více sloupovitě, více odnožuje a trny jsou výrazněji žluté. Další drobné rozdíly je možno pozorovat v otrnění, síla a vybarvení trnů se mění v závislosti na kultuře. Při dostatku světla a čerstvého vzduchu jsou trny hustší, silnější, delší a výrazněji žluté.

 

Výskyt
Varieta byla popsána roku 1947 jako Rebutia senilis var. kesselringiana Bew. podle rostlin neznámého původu. V přírodě nebyla dosud znovu nalezena.

 

Pěstování
Rebutia chrysacantha var. kesselringiana patří mezi snadno pěstovatelné rostliny, které lehce kvetou. samosprašnost rostlin umožňuje snadné množení ze semen, která se vytvářejí pravidelně a v dostatečném množství. Semena dobře klíčí a semenáčky dosahují květuschopnosti během 2 až 3 let. Suché a chladné přezimování napomáhá k tvorbě poupat, kterých se na starších rostlinách objevuje tolik, že jsou rostliny květy často zcela zahaleny. Při dostatečně chladném přezimování mohou být rostliny umístěny i zcela ve tmě, aniž by se to viditelně projevilo na květech, násada poupat se pouze poněkud opozdí.

 

Poznámky
Varieta byla v prvotním popisu roku 1947 přiřazena k druhu R. senilis. Kulovitý až krátce sloupovitý vzrůst a zejména charakter otrnění ji však mnohem více přiřazuje k druhu R.chrysacantha. Při nižší úrovni osvětlení v prostředí parných skleníků je otrnění téměř bílé a silně redukované, při dostatku vzduchu a světla však charakter otrnění ukazuje na R.chrysacantha. Tomu také odpovídají novější zařazení Buininga a Donalda, případně Donalda, kteří R.chrysacantha chápou jako infraspecifický taxon druhu R.senilis, v prvním případě jako varietu (jméno iseliniana má zde však v hodnosti variety prioritu), ve druhém případě v hodnocení subspecie.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1545, 1959
Donald J.D., Ashingtonia, 2 1976

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a pet