Název
PARODIA YAMPARAEZI Cárd.
 

Taxon
Parodia yamparaezi Cárdenas, Cactus, Paris, 19 : 43-44, 1964
Nazvána podle bolívijské obce Yamparaez, v jejímž okolí se hojně vyskytuje a kde byla také poprvé nalezena.

 

Popis
Tělo
kulovité, na temeni zploštělé, 20-100 mm vysoké, 70-140 mm široké, šedozelené; 14-20 lehce spirálovitě stočených žeber, na hranách zaoblených, 7-10 mm vysokých, 8-12 mm širokých, areoly 10 mm od sebe vzdáleny, kulaté, 2 mm v průměru, šedě plstnaté. 8-10 okrajových trnů, paprskovitých či stlačených, 4-12 mm dlouhých, tence jehlicovitých, světle šedých až bělavých; jeden středový trn 15-25 mm dlouhý, k tělu přitisklý a dolů směřující, mírně zpolštělý, šídlovitý, na konci lehce zahnutý.
Květy
vyrůstají z polštáře bílé vlny, jsou číškovité, 25 mm dlouhé, sytě červené, lesklé; perikarpel 6 mm dlouhý, bělavý, zcela holý; receptakulum malinově červené, v horní části rozšířené, pokryté 2 mm dlouhými šupinami, nesoucími bílé až světle hnědé chlupy; okvětní lístky 10 mm dlouhé, široce kopinaté; 6 mm dlouhé tyčinky vyrůstají ode dna receptakula až k bázi okvětních lístků; nitky velmi jemné, světle žluté až bílé; čnělka bílá, 15 mm dlouhá, blizna s 9 bělavými, 2 mm dlouhými laloky.
Plod
kulovitý, s tvrdým oplodím, u báze se odlamující.
Semena
černá, matná, 1 mm dlouhá, 0,6 mm široká.

 

Variety
V originále popisu uvádí Cárdenas 7-8 okrajových trnů. Rostliny v našich sbírkách jich však mají zpravidla 8-10. Stejný počet okrajových trnů můžeme ostatně napočítat i na snímku, který Cárdenas připojuje k popisu. P.yamparaezi je proměnlivá nejčastěji v délce středových trnů a v šířce okvětních lístků. Trny našich rostlin jsou šedorůžové či světle šedé, ale jak nepřesně z francouzštiny ( = blanchatres) přeložil Backeberg. Tím zapříčinil mnohé nedorozumění. Sběratelé podle jeho překladu stále marně "pravou" bělotrnnou P.yamparaezi shánějí, a tato v přírodě hojná Cárdenasova rostlina byla málem prohlášena za výplod fantazie.

 

Výskyt
Cárdenas objevil tyto rostliny v březnu 1963 poblíž obce Yamparaez, provincie d`Oropeza, departament Chuquisaca. Tam ji také opakovaně nalezli další sběratelé: Lau, v obrovském množství západně od Yamparaez ve výši 2950 m (L 989), a Kníže (KK 1198, Yamparaez 2800 m). Rausch pro svůj nález R 283 udává Sucre, dept. Cuquisaca.

 

Pěstování
Vyséváme-li semena měli bychom je vždy předem prohlédnout pod sinou lupou, zda jsou všechna stejná. Není-li tomu tak, nejde o stejný druh. Potom vysejeme zvlášť ta zrna, která se liší velikostí, tvarem, povrchem osemení a jinými znaky. I zkušení pěstitelé totiž často nečiní rozdíly mezi příbuznými a sobě podobnými druhy a jejich semena dodávají v jednom sáčku. Podle semen velmi často odlišíme parodie lépe než podle celkového habitu. Kdybychom semena neřídili, rostliny z různých semen pěstovali jako jeden druh a navzájem je sprašovali, produkovali bychom křížence. Dříve cenný biologický materiál by byl tímto způsobem znehodnocen. Prohlídkou semen tomu můžeme předcházet. Tato zásada neplatí ovšem jen pro parodie.

 

Poznámky
P. yamparaezi patří do skupiny červenokvětých bolívijských parodií, jejichž určování činí značné potíže. V lepší orientaci nám může pomoci vědomí, že z celé skupiny asi dvaceti popsaných taxonů můžeme jen u čtyř rozlišit pouze jediný světlý středový trn. Je to P.schwebsiana (Werd.) Backeb., P.otuyensis Ritt., P.yamparaezi Cárd. a P.backebergiana Brandt. Zbývající rostliny mají středových trnů buď zřetelně více, nebo jsou trny (zejména na mladých areolách) černé či černohnědé.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 352, 1966
Brandt F.H., osobní korespondence, 1987
Kessler H., Kakt. und and. Sukk., 21 : 74, 1970
Meininger A., Kakt. und and. Sukk., 33 : 193, 1982
Weskamp W., Kakt und and. Sukk., 24 : 104, 1973
Weskamp W., Die Gattung Parodia, p. 352-353, 1987

 

Autoři
Text: Miroslav Veverka.
Foto: Karel Crkal ve sbírce autora textu.
Snímek semen (archív autor): Willy Verheulpen a Jean Lathouwers (Belgie).


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a sest