Název
MAMMILLARIA BOMBYCINA Quehl
 

Taxon
Mammillaria bombycina Quehl, Monatsschr. Kakt.-Kunde, 20 : 149, 1910
Druh byl pojmenován podle svého vzhledu. Bombycina znamená hedvábná. Jde o hedvábný lesk a jemnost otrnění.

 

Popis
Tělo
jednotlivé nebo později dosti odnožující, zpočátku kulovité, ve stáří až 200 mm vysoké a 60-80 mm široké; epidermis světle zelená; temeno zakryto bílou plstí a trny. Bradavky husté, šikmé, kuželovitě válcovité, asi 15 mm dlouhé; areoly zvláště na temeni silně bíle vlnaté; axily rovněž bohatě vlnaté, někdy i se štětinami. Okrajových trnů 30-40, stříbřitě bílých, paprskovitě rozestavěných, k tělu stočených, tence jehlovitých, 2-10 mm dlouhých; středové trny 2-4, spodní téměř kolmo od těla odstávající, háčkovitý, až 20 mm dlouhý, ostatní 7-10 mm dlouhé, rovné; všechny středové trny hnědočervené, ke špičce tmavší, dosti tenké.
Květy
vyrůstající na starších rostlinách nejsou tak početné a v úplných věnečcích jako u většiny ostatních mamilárií, asi 15 mm dlouhé i široké, světle karmínově červené s tmavším středním proužkem a jícnem; okvětní lístky kopinaté, vnější na bázi zelenavě červené, nahoře červenavě bílé, vnitřní karmínově červené; blizna žlutá až slabě růžová; prašníky světle žluté.
Plody
kuželovité, bělavé, objevující se zpravidla až druhým rokem.
Semena
drobná černá.

 

Variety
Popsána byla M. bombycina
var. flavispina Schelle (Kakteen p. 310, 1926). Liší se od typu čistě zlatými středovými trny. U nás bývá označována jako "splendens". Vyskytují se i formy se žlutavě zbarvenými okrajovými trny, nebyly však platně popsány. U nás je M.bombycina známá v celé variační šíři, zlatožlutě otrněné rostliny jsou však v našich sbírkách zastoupeny velmi vzácně.

 

Výskyt
Typová lokalita není známa. R.T.Craig udává Mexiko, stát Coahuila a stát San Luis Potosí u Santa Maria. Dodnes však nebyla opětovně v přírodě nalezena.

 

Pěstování
Roste celkem dobře na vlastních kořenech. Roubování není nutné ani vhodné. Snáší velmi dobře prudké přímé slunce, vyžaduje teplo a výživný, těžší, ale hodně propustný substrát téměř bez příměsi listovky a rašeliny. Na dlouho trvající vlhkost substrátu je dosti citlivá. Při mlžení nebo teplotách pod 10 stup. C se často tvoří černé skvrny (plíseň) na epidermis, které později prorůstají do těla rostlinu zahubí.
Množí se dobře odnožemi i semeny. Semenáče v teple poměrně rychle rostou, jejich roubování není nutné.
Zimování vyžaduje teplejší, ne pod 10 stup. C, a světlé. Při tmavém zimování obtížně vykvétá. Při světlém zimním umístění a teplém jaru kvete od března až dubna.

 

Poznámky
M. bombycina byla popsána v r.1910 Leopoldem Quehlem (1849-1922), vynikajícím znalcem kaktusů z Halle, který dal podnět k založení Německé kaktusářské společnosti (DKG). Krátce před popisem byla importována belgickou firmou De Laet. Brzo po objevení se stala známou a hledanou, jako jedna z nejhezčích Mammillarií.
Podle Huntova rozdělení mamilárií z r.1971 je zařazena do podrodu Mammillaria, sekce Hydrochylus,série Stylothelae. Zde je dále dělení na dvě podsérie. V podsérii zahrnující rostliny s alespoň jedním háčkovitým středovým trnem je M. bombycina spolu s mnoha známými druhy, jako např. M.moelleriana, M.mercadensis, M.bocasana, M.zeilmanniana, M.wildii a mnoha dalšími.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae 5 : 3063, 3111, 3116, 3317, 3498, 1961
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 230, 1970
Haage W., Kakteen von A bis Z, p. 375, 1983
Habermann V., Kaktusy 75, 11 : 101-103, 1975
Jelínek J., O kaktusech, p. 140, 1972
Pechánek J., Kaktusy 68, 4 : 81, 1968

 

Autoři
Text: Jan Klikar.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a osm