Název
MAMMILLARIA BOCASANA Pos.
 

Taxon
Mammillaria bocasana Poselger, Alg. Gartenz., 21 : 94, 1853
Chilita bocasana (Pos.) Orcutt, Cactography, p. 2, 1926
Ebnerella bocasana (Pos.) Buxb., Österr. Bot. Zeitschrift, 98 : 89, 1951
Druhové jméno bocasana bylo zvoleno podle naleziště Sierra de Bocas, San Luis Potosí, Mexiko.

 

Popis
Tělo
odnožující a trsovité, skupiny hlav stěsnané, jednotlivé stonky kulovité až krátce válcovité, 30-50 mm v průměru, nahoře zaoblené, světle až tmavě modrozelené; temeno nepatrně prohloubené, zakryté trny. Bradavky ve spirálních řadách 8:13, štíhle válcovité, sešikmené, 6-10 mm dlouhé, na bázi 2-4 mm široké, s vodnatou šťávou. Areoly oválné až okrouhlé, málo přes 1 mm v průměru, s řídkou žlutavou vlnou. Axily holé, vzácně s 3-6 tenkými, bílými vlnatými vlasy. Okrajové trny velmi početné (25-30), 8-20 mm dlouhé, třpytivé, všechny bílé nebo medově žluté až žlutavě hnědé, na hrotu hnědé, drsné; středových trnů 1 (2-3), 5-8 mm dlouhých, tence jehlovitých, pýřitých, dolů směřující trn háčkovitý, horní přímé, všechny žlutavě hnědé, na bázi tmavší.
Květy
jednotlivě kolem vrcholu, nálevkovité, 16 mm dlouhé, 12 mm široké; vnější okvětní lístky úzké, kopinaté, zašpičatělé, celokrajné, na bázi zelené, se světle červenavě hnědými středními proužky a zelenavě žlutým okrajem; vnitřní okvětní lístky přímé, kopinaté, špičaté nebo otupené, žlutavě bílé, se světle červenavě hnědým středním proužkem a stejným hrotem; tyčinky bílé až bledě žluté, nahoře až bledě růžové, přečnívají poloviční délku květního obalu; prašníky sírově žluté; čnělka bledě žlutá; bliznové laloku 4, vzpřímené, světle zelené, nepřečnívající tyčinky.
Plod
červený, štíhlý, válcovitý 30-40 mm dlouhý, obvykle zakřivený.
Semena
asi 1 mm velká, podlouhlá; testa leskle hnědá s velkými okrouhlými jamkami, bez perispermu.

 

Variety
Jedná se o variabilní druh. Zvláště ve starší literatuře se můžeme setkat s množstvím jmen variet nebo jen forem Mammillaria bocasana. Všechny mají společné to, že nebyly nikde platně popsány.
var. splendens Rebut. Kromě tohoto autora bývají udáváni jako autoři pojmenování této variety i Schlechtendhal, Hildmann a Liebner. Další nevyjasněné variety můžeme nalézt pod jmény
glochidiata,
multilanata,
inermis,
sericata,
cristata.
var. multilanata nebyla také popsána, ale těší se v poslední době největší pozornosti sběratelů. Tato zajímavá a velice krásná forma vznikla jako zahradnický výpěstek (mutace). Od nominální variety se liší velmi početnými, kratšími a jemnějšími okrajovými trny, které bychom měli spíše označit jako vlasy. Asi 200 jich má být v každé areole. Kulturní původ mají i rostliny s růžovými květy, které se také vyskytují v našich sbírkách. Ve výsevech je tato barva květů stálá.

 

Výskyt
Dle Poselgera roste mezi kameny v pohoří Sierra de Bocas ve státě San Luis Potosí v Mexiku, což bylo ověřeno A.B.Lauem (L 1182) a také W.Reppenhagenem.

 

Pěstování
Mammillaria bocasana cv. multilanata je trochu choulostivější než nominální varieta. Také nepříliš odnožuje, a proto je lépe se u ní spoléhat na množení semeny.
Zato nominální varieta patří k jednomu z nejodolnějších druhů v našich pěstitelských podmínkách. Proto se také hodí velmi dobře pro okenní kulturu a pro začínající pěstitele. K zajímavostem tohoto druhu patří také to, že nikdy není napadán červeným pavoučkem. Velmi snadno se množí odnožemi a pochopitelně i semeny.

 

Poznámky
Jsou určité pochybnosti, zda dnes všeobecně známé a rozšířené rostliny jsou totožné s Poselgerovými.
Vyplývá to z více názorů uvedených v literatuře, pokud jde o barvu semen. Sám Poselger údaj bohužel neuvedl.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 3327-3328, 1961
Pilbeam J., Mammillaria. A collector`s guide, p. 39-40, 1981

 

Autoři
Text napsal Karel Crkal, který také pořídil snímek nominální variety ve své sbírce a snímek var. multilanata ve sbírce Miloslava Šustera v Plzni.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a osm