Název
GYMNOCALYCIUM EURYPLEURUM Ritt.
 

Taxon
Gymnocalycium eurypleurum Ritter, Friedrich Ritter, Kakteen in Südamerika I : 214, 1979
Název druhu v překladu znamená "se širokými žebry".

 

Popis
Tělo
jednotlivé, spíše širší než vyšší, zelené, 80-120 mm v průměru s mírně proláklým temenem. Žeber 7-12, velmi plochá a široká, 7-15 mm vysoká, mírně hrbolovitá, blízko za areolou je malý zašpičatělý výčnělek, nad areolou je většinou úzká, plochá, vodorovná rýha, rýhy rozdělující žebra jsou mírně vyvinuté. Areoly leží na hrbolech žeber, s bledě nahnědlou plstí, 4-9 mm široké, 10-20 mm od sebe vzdálené. Trny šídlovité, rovné nebo mírně zahnuté, světle hnědé, okrajových trnů 4-7, směřují mírně stranou, 10-30 mm dlouhé, střední trny chybí nebo jen 1, zřídka 2.
Květ
nevoní, vyrůstá poblíž temene, zvonkovitý, asi 30 mm dlouhý, stejně široký; semeník bledě zelený, 7 mm dlouhý a široký, částečně pokrytý širokými, bledě zelenými, bíle lemovanými a červeně zašpičatělými šupinami; tyčinky bílé, prašníky hnědé, dovnitř směřující; čnělka bělavá, 15 mm dlouhá, blizna s 12 skloněnými lalůčky; okvětní lístky bílorůžové, vnější uvnitř spíše bílé, vně více růžové, bíle lemované se zelenou špičkou, všechny dole rovné, nahoře ven stočené.
Plod
bělavý až světle purpurový, 15-20 mm dlouhý, 10-15 mm široký, soudkovitý, šupiny širší než delší s červenými špičkami, dužnina šťavnatá, červená.
Semena
téměř kulatá, hnědá, velmi jemně hrbolatá, asi 0,7 mm dlouhá; hilum bílé, bazální, velmi dlouhé a úzké. Semena odpovídají podrodu Muscosemineum Schütz.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Úpatí Cerro department Boqueron v severozápadní Paraguay. Rostliny rostou v tvrdé hlinité zemi v křovinách. Tento druh nalezl v roce 1963 Friedrich Ritter a přiřadil mu polní číslo FR 1178.

 

Pěstování
Optimálního růstu rostlin tohoto druhu lze dosáhnout ve vlhkém vzduchu na stíněném stanovišti při teplotě okolo 35 stup. C. Rostliny sázíme do humóznějšího substrátu, např. s přídavkem neupravené rašeliny. Při zimování lze doporučit 10-15 stup. C a naprosté sucho. V mých podmínkách jsem pozoroval, že rostliny jsou poněkud choulostivé na vystižení správné doby první jarní zálivky. Je-li zálivka déle odkládána, pak se hůře dostávají do plné vegetace. Květuschopnosti dosahují asi 4-5leté semenáčky, tj. při asi 50 mm, kvetou od května do září v několika sériích.

 

Poznámky
Ve stejné oblasti nalezl F. Ritter též Gymnocalycium paediophylum Schütz a Gymnocalycium stenopleurum Ritt., které je velmi blízké, ne-li zcela totožné s Gymnocalycium friedrichii v. moserianum Paž. Rostlina na reprodukci byla vypěstována ze semen sbíraných na rostlinách od Ferdinanda Plesníka. F. Plesník v roce 1970 zveřejnil popis Gymnocalycium eurypleurum Ritt. ex Plesník, tento název je však neplatný, protože nebyl dle požadavků ICBN doložen konzervovaným typem.

 

Literatura
Plesník F., Kaktusy 72 3 : 70, 1972
Schütz B., Kaktusy 75, 1 : 13, 1975
Schütz B., Kaktusy, 2 : 37, 1984

 

Autoři
Text i foto: Václav Jiránek.
Vyobrazená rostlina pochází ze sbírky Václava Jiránka z Prahy.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

hatjov78@seznam.cz (2009-10-04 17:34:43)
Nevíte nékdo info o Gymnocalycium Eytianum??..variety,jestli jsou?a všeobecně vše co víte..děkuji moc V.
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a deset