Název
GYMNOCALYCIUM MONVILLEI (Lem.) Br. et R.
 

Taxon
Gymnocalycium monvillei (Lemaire) Britton et Rose, The Cactaceae 3 : 161, 1922
Echinocactus monvillei Lemaire Cact. Aliqu. Nov., p. 14, 1838
Druh byl pojmenován na počest M.De Monvillea, žijícího v 19.století, vlastníka velké kaktusové sbírky a spolupracovníka Ch.Lemairea.

 

Popis
Tělo
zploštěle kulovité, na boku odnožující, leskle zelené, široké 200 mm i více, bez vlny na temeni, žeber 17, svislých, zcela rozdělených na hrboly, které jsou velmi těsně u sebe, zejména na temeni, hrboly na bázi šestihranné, vzájemně k sobě přitisklé, různě tvarované, bílé tečkované, velmi široké a nahoře zploštělé; na vrcholech hrbolů podlouhle vejčité areoly pokryté vlnou. Okrajové trny uspořádány hřebenovitě do 5-6 párů a 1 lichý, směřující dolů přímo nebo poněkud stranou; horní pár nejkratší, další pak 30-40 mm dlouhé, spodní pár poněkud kratší stejně jako trn lichý, směřující dolů; středový trn 1, odstávající, nejdelší, 30-40 mm dlouhý; středový trn a okrajový lichý často chybí; všechny trny žluté, u báze červené, poněkud šídlovité, zploštělé, kroužkované, ohebné.
Květy
jednotlivé z temene, přímé, 50-70 mm vysoké, nálevkovité; květní trubka světle zelená s několika vejčitými,zašpičatělými, na okraji bělavě prosvítajícími šupinami, na špici červenými; šupiny se zvolna prodlužují a přecházejí v kopinaté, tupé, uvnitř bílé, na špici poněkud červenavé okvětní lístky; vnitřní okvětní lístky čistě bílé, ve třech řadách, široce obráceně kopinaté, s nasazenou červenou špičkou a s růžovými podlouhlými pruhy; tyčinky poloviční délky než okvětí; nitky bílé, prašníky žluté; čnělka o něco delší než tyčinky, bliznových laloků 12, úzkých.
Plod
vejčitý, asi 25 mm dlouhý, tmavě zelený, pokrytý šupinami.
Semena
mají tvar lidské lebky, asi 1 x 1,2 mm velká, testa matně lesklá, černavě červenohnědá s malými, silně plochými, slévajícími se bradavkami a zřetelnými jamkami, málo pokrytá zbytky kutikuly; hilum velmi dlouhé a šikmo uťaté s houbovitým valem.

 

Variety
Druh je značně variabilní zejména v charakteru otrnění. Trny se u různých exemplářů liší jak délkou, tak šířkou, bývají rovné, mírně odstávající i silně k tělu přilehlé. Mohou být i čistě žluté až bílé bez hnědočervené báze. Přesto žádné variety platně popsány nebyly, ale je pravděpodobné, že některé odchylné morfotypy Gymnocalycium monvillei (Lem.) Br. et R. jsou vedeny jako variety druhu Gymnocalycium multiflorum (Hook) Br. et R. Jsou to Gymnocalycium multiflorum var.albispinum (K. Sch.) Backeb. a Gymnocalycium multiflorum var.parisiense (K. Sch.) Backeb.

 

Výskyt
V původním popisu byly jako naleziště uvedeny jako naleziště uvedeny Kordillery v Paraguayi, jednalo se však o omyl. Domovinou tohoto druhu je Siera Cordoba, Argentina. Areál rozšíření je značný, rostliny rostou na řídce trávou porostlých mírných svazích.

 

Pěstování
Druh je pěstitelsky nenáročný, vyhovuje humoznější substrát, optimální teplota pro růst leží v mezích 30-35 stup. C. Snáší i pěstitelské přehmaty. Neochotně kvete, je pravidlem, že nejkrásnější rostliny z hlediska délky a barevnosti vytrnění kvetou výjimečně. Vyobrazená rostlina má průměr těla 140 mm a kvete poprvé.

 

Poznámky
Gymnocalycium monvillei (Lem.) Br. et R. bylo do Evropy dovezeno již koncem třicátých let minulého století. Rostliny, ačkoliv se jednalo o exempláře přesahující průměr 200 mm, nekvetly a teprve v roce 1849 byl pozorován první květ a popsán byl téměř o 40 let později. S touto neochotou kvetení se ostatně setkáváme dodnes. Druh náleží do série Horridispina Buxb. spolu s G.horridispinum Frank, G.achirasense H.Till et Schatzl, G.schuetzianum H.Till et Schatzl a snad G.multiflorum (Hook) Br. et R. U posledně jmenovaného druhu však není doposud vyjasněn vztah (příp. identita) s G.monvillei. V západní Evropě jsou dokonce rostliny G.monvilei nesprávně vedeny pod názvem G.multiflorum. Názory na shodnost či rozdílnost obou těchto taxonů prošly určitým vývojem a na delší čas se ustálily na tom, že jsou si sice blízce příbuzné, avšak vyhraněné morfotypy se od sebe zřetelně liší. G.monvillei dosahuje větších rozměrů, odnožuje, má častěji jeden a více trnů a neochotně kvete, G.multiflorum dosahuje menších rozměrů, neodnožuje, má pouze k tělu přilehlé okrajové trny a kvete často. Tuto představu v poslední době narušil H.Till, který po studiu na nalezištích dospěl k závěru, který přednesl na sjezdu sekce gymnofilů (Dobřínsko 1986). Všechny rostliny pěstované v evropských sbírkách pod jmény G.monvillei a G.multiflorum patří do okruhu G.monvillei. G.multiflorum je snad totožné s rostlinami u nás vedenými jako Gymnocalycium ourselianum n. n., patřícími do okruhu G.megalothelos (Sen.) Br. et R. a tedy zcela nepříbuznými s G.monvillei.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1769, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 170, 1967
Frank G., Cact. Succ. J. (US), 49 : 128, 1977
Schütz B., Kaktusy 69, 6 : 124, 1969
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 94, 1987

 

Autoři
Text i foto: Václav Jiránek.
Rostlina pochází ze sbírky autora textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a tri