Název
GYMNOCALYCIUM GIBBOSUM (Haw.) Pfeiff.
 

Taxon
Gymnocalycium gibbosum (Haworth) Pfeiffer, Abbildung und Beschreibung blühender Cacteen 2 : 1, 1845
Cactus gibbosus Haworth, Syn. Pl. Succ. : 173, 1812
Doslovný český překlad tohoto druhu - nahokališník hrbolatý - vzbuzuje mírný úsměv. Žebra rozložená v hrbolce a zejména hrbolaté temeno daly podnět k druhovému názvu.

 

Popis
Tělo
zpočátku téměř polokulovité, později prodloužené, sloupovité nebo kyjovité, nahoře zaoblené, temeno nepatrně vnořené, bez vlny, až 200 mm vysoké v kultuře a 0,6 m i více v domovině, 100-150 mm široké; epidermis namodrale zelená, později špinavě zelená až šedivějící; žeber 12-19, přímých až 15 mm vysokých a rozdělených na výrazné hrbolce příčnými ostrými rýhami; podélné rýhy mezi žebry často poněkud zvlněné. Areoly 15-20 mm vzdálené, okrouhlé nebo eliptické, vnořené, s kadeřavou, krátkou, šedou plstí, později olysávající. Okrajových trnů obvykle 5-9, ale i více (až 14), šikmo odstávajících, přímých nebo slabě zakřivených, pichlavých, jehlovitých až šídlovitých, pružných i tvrdých; zbarvení trnů rozdílné, báze často červená; podobných okrajových trnů 1-3 (až 15), v mládí chybějí, ve stáří všechny trny šednou.
Květ
60-65 mm dlouhý, květní trubka často poněkud zakřivená, tmavě zelená s polokulatými až trojúhelníkovitými hnědavě zelenými, bíle lemovanými šupinami; vnější okvětní lístky podlouhlé, tupé, silné, hnědavě zelené a bíle lemované; vnitřní okvětní lístky lopatkovité, špinavě bílé, nejvnitřnější čistě zelenavě bílé až bílé, hedvábně lesklé, zašpičatělé a více méně zoubkované; tyčinky bílé, prašníky sírově žluté; čnělka bílá, bliznové laloky šikmo vztyčené, bělavě žluté.
Plod
30-35 mm dlouhý, 10-12 mm široký, eliptický, tmavě až hnědozelený, pukající podélně.
Semena
1,1-1,4 x 1,3-1,6 mm velká, vejčitá s bazálním hilem; testa matně černá s malými plochými až skoro kuželovitými bradavkami, pokrytá zbytky kutikuly; hilum oválné, ploché.

 

Variety
Druh je značně variabilní. Jak se postupem času objevovali další, více či méně odlišní jedinci, byli při neznalosti přechodových forem popisováni jako variety. Celkem jich bylo popsáno 15 a 2 formy, dále existuje dalších minimálně 5 neplatných jmen. Nápadně se od typové variety odlišují pouze dvě:
var. nobile (Haw.) Y.Ito - početné tenké, světlé, u báze červené, ohebné, odstávající trny
var. nigrum Backeb. - nižší počet krátkých, silných, černých trnů, epidermis šedo až černozelená.
Obě tyto variety však představují krajní meze spojité variační šíře.

 

Výskyt
Jižní Argentina, přibližně mezi 36 až 43 rovnoběžkou jižní délky, obvykle v horských oblastech, ale i v nížinách, většinou v husté trávě.

 

Pěstování
Pěstování je zcela nenáročné, rostliny snáší během zimování i dlouhodobé poklesy pod 0 stup. C, krátkodobě i kolem -10 stup. C. Při hojné zálivce rostou velmi rychle a květuschopné velikosti (průměr asi 45 mm) lze dosáhnout během 4 let. Květy jsou samosprašné.

 

Poznámky
Druh je zařazen do série Baldiana Buxb. Nejblíže příbuznými jsou Gymnocalycium chubutense Speg., G.brachypetalum Speg., G.horstii Koop., G.striglianum S.Jeggle a G.schatzlianum Strigl et W.Till. Většina z nich by měla být považována spíše za variety tohoto druhu.
Je zřejmé, že přes názor botaniků o praktické neexistenci popsaných variet G.gibbosum, budou i nadále ve sbírkách pěstovány více či méně odlišné rostliny pod různými jmény na úrovni variet. Je to ostatně dáno nabídkou semen a rostlin a tato nabídka bude stěží ovlivněna názorem botaniků. Lze si jen přát, abychom se v budoucnu pod určitým názvem (ať již na úrovni variety, formy či kultivaru) setkávali vždy se shodnými rostlinami, neboť tyto morfologické odchylky budou mít pro specialisty vždy význam.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1752, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 167, 1967
Frank C., Cact. Succ. J. (US), 49 : 18, 1977
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 63, 1987
Slaba R., Kaktusy, 19 : 61, 1983
Slaba R., Kaktusy, 19 : 89, 1983

 

Autoři
Text i foto: Václav Jiránek.
Rostlina pochází ze sbírky autora textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

M. Makovička (2016-02-13 09:02:43)
Ahoj,po roce 2000 je znama varieta longispinum a albispinum .Ta první má take pavoučkovité trny a světle růžové květy.
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a osm