Název
GYMNOCALYCIUM CARMINANTHUM Borth et Koop
 

Taxon
Gymnocalycium carminenthum Borth et Koop, Kakteen und andere Sukkulenten, 4 : 73, 1976
Druh byl nazván podle karmínově červeného květu.

 

Popis
Tělo
o průměru až 100 mm, výška až 55 mm, jednotlivé, stlačené kulovité, temeno proláklé, epidermis drsná, modrozelená až šedozelená. Žeber 6-11, svisle sbíhavá, plochá, pouze v blízkosti temene jsou pod areolami hranaté a bradovité hrbolce, příčné zářezy zasahují asi do třetiny žeber, žebra u základu asi 25 mm široká. Kořenový systém je tvořen větším počtem kratších řepovitých provazců. Areoly oválné, 6-7 mm dlouhé, 5 mm široké, poněkud vnořené s krátkou hrubou plstí; plsť zpočátku žlutavá, později špinavě šedá. Okrajových trnů nejčastěji 7 (někdy 5-9), drsné, šídlovité, v průřezu oválné až kulaté, na horní straně zploštělé, s jemnými šupinami, v párech šikmo vzhůru, případně dolů směřující, spodní pak směřuje kolmo dolů, všechny téměř k tělu přilehlé, pouze zřídka mírně odstávající, často až světle šedé, nové na bázi oranžové, pak červenohnědé s přechodem do hněda až šeda, délka 15-25 mm. Střední trny obvykle chybí, ojediněle se vyskytují u horního okraje areol, tuhé a šídlovité, kulaté, vzhůru zahnuté, 8-12 (ale i až 32) mm dlouhé.
Květy
vyráží z areol poblíž temene z husté vlny, široce zvonkovité, v průměru max. 58 mm, nejvíce 45 mm dlouhé; ovarium stlačeně kulovité, nahoře protáhlé, zevně zelené až 7 mm v průměru; perikarpel široce pohárovitý, zevně poněkud tmavěji a leskleji zabarven než epidermis výhonu, 12 mm v průměru, až 12 mm vysoký, šupiny široce kulaté, světle zelené s blanitým bělavým okrajem s červenou špicí; receptakulum uvnitř karmínové, zevně modře až olivově zelené, lesklé, v průměru do 25 mm, dlouhé 16-18 mm; šupiny jsou jako u perikarpelu avšak větší a lopatkové, zakulacené, světleji karmínově červené, ke špici nazelenalé až olivově zelené, průsvitné, zcela krajní šupiny mají olivově zelený střední pruh, střední široce kopinaté, tmavě karmínové, matně hedvábné, neprůsvitné s velmi tmavými karmínovými středními pruhy, až 25 mm dlouhé, a 8 mm široké; vnitřní okvětní lístky úzce kopinaté, jinak jako střední až 23 mm dlouhé a 7 mm široké; bazálně vyrostlé primární prašníky směřují k čnělce, pak jsou ven zahnuté, sekundární tyčinky rozmístěny po celém receptakulu, dovnitř zahnuté; všechny tyčinky šarlatově červené, až 11 mm dlouhé, prašníky bělavé, čnělka cylindrická, nahoře poněkud silnější, dole karmínová, nahoře rumělkově červená, bez papil, 2 mm v průměru, bez blizen 12 mm dlouhá; blizna devíticípá, žlutá, cípy jsou až 5 mm dlouhé, zárodky semen vyplňují celé ovarium.
Plod
hruškovitý, tmavě až olivově zelený, až 10 mm v průměru, 15 mm vysoký, otevírá se od základny podélně.
Semena
asi 1 mm velká, s bazálním odkloněným hilem; testa matně černá, kulovitě bradavčitá; hilum žlutavě hnědavé, vnořené, bazálně silně popraskané s výrazným houbovitým okrajem. Semena odpovídají subgenu Microsemineum Schütz, subtypu Mostiana Buxbaum.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Siera Ambato, provincie Catamarca. Argentina, ve výšce 1300-1800 m. n. m. v zóně opadavých lesů převážně otevřených plochách, jen zřídka pod keři či stromy. Rostliny rostou v minerálním substrátu vzniklým rozpadem krystalické žuly nebo metamorfované ruly. Přestože se vyskytují v polštářích mechů a lišejníků mezi trsy travin, má substrát minerální charakter. Rostliny byly sbírány autorem popisu Borthem pod sběratelskou značkou BO 130 a Piltzem pod značkou P 133.

 

Pěstování
Pěstování není příliš náročné, pouze semenáčky jsou první dva roky choulostivější a rostou zvolna. Pro překonání tohoto období lze doporučit roubování na Pereskiopsis sp.. Vzhledem k charakteru kořenů vyhovuje rostlinám minerální substrát. V období růstu je ideální mírně přistíněné stanoviště, vlhký vzduch a teplota 30-35 stup.C, zimování pak suché při 5-12 stup.C a stanoviště nemusí být světlé. Rostliny od průměru asi 70 mm jsou květuschopné.

 

Poznámky
Podle charakteristiky semene lze Gymnocalycium carminanthum Borth et Koop řadit do okruhu rostlin Gymnocalycium mostii (Gürke) Br. et R., Gymnocalycium valnicekianum Jajó emend Piltz, Gymnocalicium hybopleurum (K. Sch.) Backbg. a Gymnocalycium bicolor Schütz. Vyobrazená rostlina je import.

 

Literatura
Šubík R., Říha J. : Kaktusy 80,6 : 122, 1980

 

Autoři
Text i foto: Václav Jiránek.
Vyobrazená rostlina pochází ze sbírky botanické zahrady University Karlovy v Praze.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a jedna