Název
ECHINOPSIS ARACHNACANTHA (Buin. et Ritt.) H.Friedrich var. TORRECILLASENSIS (Cárd.) H.Friedrich
 

Taxon
Echinopsis arachnacantha (Buin. et Ritt.) H.Friedrich var.torrecillasensis (Cárdenas) H.Friedrich, Kakt. und. and Sukk., 25 : 83, 1974
Echinopsis torrecillasensis Cárdenas, Cact. Succ. J. (US), 28 : 113, 1956
Pseudolobivia torrecillasensis (Cárd.) Backeb., Die Cactaceae, 2 : 1353, 1959
Lobivia arachnacantha Biun. et Ritt. var.torrecillasensis (Cárd.) Backeb.
Echinopsis ancistrophora Speg. subsp. arachnacantha (Buin. et Ritt.) Rausch var.torrecillasensis (Cárd.) Rausch, Lobivia 3 : 141, 1975
Jméno variety bylo zvoleno podle naleziště. Typová lokalita leží u Torrecillas v Bolívii.

 

Popis
Tělo
ploše kulovité, odnožující, až mm vysoké a mm široké, vrchol mírně vpadlý; kořen řepovitý; epidermis svěže zelená; žeber , nízká na bázi široká, mělkými zářezy rozdělená v hrboly; areoly kruhovité, mm od sebe vzdálené, s bělavou plstí, která později mizí. Okrajových trnů 6-7, k tělu přitisklé, až 10 mm dlouhé, šedé, na vrcholu rezavě hnědé; středový trn 1, někdy chybí, až 10 mm dlouhé, nahoru zahnutý, šedý.
Květ
široce nálevkovitý, až talířovitý, 80 mm dlouhý a 60 mm široký, trubka světlá, olivově zelená, porostlá světle šedými a hnědými vlasy a hnědavými šupinami; vnější okvětní lístky úzké, červené; vnitřní okvětní lístky červené až karmínové, kopinaté; nitky karmínově červené, prašníky žluté; čnělka s bliznou kratší než tyčinky.
Plod
kulovitý, porostlý vlasy a šupinami jako trubka, podélně pukající.
Semena
kolovitá, 1,2 mm velká, matně černá.

 

Variety
Echinopsis arachnacantha (dříve Lobivia arachnacantha) je velmi variabilní. Kromě nominální variety byly popsány další čtyři. Jednotlivé variety se liší jednak barvou květů, jednak otrněním.
var.arachnacantha má oranžovožlutý květ
var.sulphurea Vasqu. má sírově žlutý květ
var.torrecillasensis Cárd. má karmínově červený květ
var.densiseta Rausch má červený květ a vyniká hustými trny.
V rámci jednotlivých variet lze najít odchylky nejen v počtu a síle trnů, ale i v barvě a velikosti květů.

 

Výskyt
Naleziště var.torrecillasensis leží západně od Santa Cruz u Torrecillas, ostatní variety se nacházejí jižně až jihozápadně od Santa Cruz v okolí Samaipata a Valle Grande v jihovýchodní Bolívii ve výškách 2500- 3000 m n. m. Podnebí je horské, s vysokou intenzitou slunečního záření, s malým ročním úhrnem srážek (kolem 500 mm) a průměrnou roční teplotou kolem 10 stup. C. Minimální teploty až -10 stup. C jsou v červnu a červenci uprostřed období sucha. Téměř celý objem ročních srážek spadne v únoru a březnu.

 

Pěstování
Varieta torrecillasensis pochází z vysokých poloh a v kultuře vyžaduje dostatek světla a čerstvého vzduchu. Je velmi vhodná pro volnou kulturu, ve které zůstává opravdovou miniaturou. Roubované rostliny zůstávají více nebo méně ploše kulovité, ale dorůstají až dvojnásobné velikosti. Při letní stagnaci musíme opatrně zalévat, protože v trvale mokrém substrátu hrozí nebezpečí hniloby kořenů. Při teplém zimování nad 10 stup. C se rostliny snadno probouzejí a začínají růst.

 

Poznámky
Původně samostatný druh rodu Echinopsis byl Backebergem přiřazen do rodu Pseudolobivia. Po objevení dalších variet byla tato varieta převedena k druhu Lobivia arachnacantha. V roce 1974 při revizi rodu Echinopsis přeřadil H.Friedrich druh L.arachnacantha včetně variet do rodu Echinopsis, série Echinopsis, stejně jako L.cardenasiana, L.fricii a též L.pojoensis, která byla přejmenována na Echinopsis rauschii. V rámci slučování druhů Walter Rausch zařadil L.arachnacantha jako subspecies Echinopsis ancistrophora. F.Ritter uvádí navíc L.arachnacantha var.minor Ritt. (n. n.; FR 360) a var.spinosior Ritt. (n. n.; FR 360 b). Jedná se o krajní formy var.torrecillasensis (var.minor = menší) a var.densiseta (var.spinosior = trnitější).

 

Literatura
Backeberg C., Das kakteenlexikon, p. 203 a 374, 1976
Friedrich H., Kakteen und andere Sukkulenten, 25 : 55-57, 80-83, 1974
Jelínek J., Kaktusy 67, 3 : 92, 1967

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a jedna