Název
ASTROPHYTUM COLUMNARE (K. Sch.) Sadovský et Schütz
 

Taxon
Astrophytum columnare (K. Schumann) Sadovský et Schütz, Die Gattung Astrophytum, p. 159, 1979
Echinocactus myriostigma (Lem.) S.-D. var.columnaris, K.Schumann Gesamtbeschreibung der Kakteen, p. 321, 1898
Astrophytum myriostigma Lem. var.columnare (K. Sch.) Tsuda, Cult. of Cacti, p. 102, 1934
Druhové jméno columnaris znamená v překladu "sloupovitý". Pojmenování vyjadřuje sloupovitý vzrůst rostliny.

 

Popis
Tělo
stonek válcovitý, u báze zúžený, až 0,9 m vysoký, až 180 mm široký; žeber 5, ve stáří až 8, ostrá, přímá, někdy spirálově stočená, epidermis zelená, hustě bíle vločkovaná, vločky drobné, někdy tvoří na epidermis pruhy. Areoly asi 1 mm velké, bílé, do hrany žebra vnořené, beztrnné, hrany žeber tvarované v bradovité hrboly.
Květy
vyrůstají z temene, 25 mm široké, světle žluté, mírně lesklé, před odkvětem narůžovělé; okvětní lístky protáhlé, řídce uspořádané; blizna 3-5 klanná, běložlutá; tyčinky citrónově žlutá, prašníky chromově žluté; trubka květní porostlá šupinami a bělavou vlnou.
Plod
vysýchavý, 4-5 mm dlouhý, po dozrání od vrcholu puká pěti podélnými trhlinami a široce se otevírá.
Semena
tmavě hnědá, miskovitá, v plodu 5-10 semen.

 

Variety
Variety popsány nebyly, v kultuře se však toto astrofytum jeví jako dosti proměnlivé, zejména v habitu rostliny a velikosti květu. Ve sbírkách jsou zastoupeny rostliny štíhlého i robustnějšího vzrůstu. A.columnare je často zaměňováno s A.tulense, které též roste sloupovitě, jeho areoly se však téměř dotýkají a tvoří souvislý lem na hraně žeber. Oba druhy se dále liší velikostí květu a různým tvarem báze stonku.

 

Výskyt
A.columnare roste v mexických státech Tamaulipas u Miquihuana, San Luis Potosí u Huizache a v Nuevo Leon u Doctor Arroyo. Vyskytuje se převážně ve výškách kolem 1600 m n. m., na horských úbočích s vápencovým podkladem, ve společenství trnitých křovin Hechtia a jiných suchomilných druhů rostlin. U Huizache byly sbírány Reppenhagenem pod polním číslem Rep. 1472 a S.Brackem (SB 340), u Miquihuana sbíral A.B.Lau (L 1024).

 

Pěstování
Pěstování astrofyt nelze doporučit pěstitelům, postrádajícím sluncem zahřívané pařeniště nebo skleník, v němž při vhodném přistínění lze udržet v uzavřeném prostoru teplotu nad 35 stup. C. Druhu vysoké teploty svědčí, při teplotách kolem 50 stup. C astrofyta bohatě kvetou a dobře rostou. Při vhodných podmínkách, např. na Kanárských ostrovech (ostrovech "věčného jara") kvetou už jednoleté semenáčky astrofyt. A.columnare (stejně jako ostatní druhy rodu) dobře rostou v čistě minerálních substrátech, např. v antuce. Tyto materiály však postrádají živiny, v době vegetace je třeba přihnojovat anorganickými hnojivy. Optimální teplota v době vegetace je 30-40 stup. C, v zimě postačí v rozmezí 8-15 stup. C.
Vyobrazené rostliny ve vlastní sbírce fotografoval autor textu Jan Perůtka.

 

Poznámky
V literatuře lze nalézt A.columnare i jako varietu A.myriostigma. Sadovský a Schütz (1979) zdůvodnili oddělení tohoto taxonu jako samostatného druhu na základě morfologických znaků a skutečnosti, že se oba druhy nekříží, resp. po jejich vzájemném opylení se nevytvářejí hybridní semena. Tím vylučují možnost, že oba taxony lze chápat jako variety jediného druhu. Domněnka, že A.columnare bylo z neznalosti hybridizováno s A.myriostigma, je nepravděpodobná. A.columnare je od A.myriostigma dostatečně odlišné, stejně jako A.coahuilense, řazení na úrovni druhu je v tomto případě na místě.

 

Literatura
Haage W., Sadovský O., Kakteen-Sterne die Astrophyten, 1957
Lux A., Staník R., Kaktusy Sukulenty, 5 : 10-11, 1984
Sadovský O., Fričiana, 4/27 : 3-14, 1964
Sadovský O., Schütz B., Die Gattung Astrophytum, 1979

 

Autoři
Vyobrazené rostliny ve vlastní sbírce fotografoval autor textu Jan Perůtka.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a sedm