Název
Echinofossulocactus zacatecasensis Britton et Rose
 

Taxon
Echinofossulocactus zacatecasensis Britton et Rose - The Cact., III, 113, (1922)
Brittonrosea zacatecasensis (Br. et R.) Speg., Brev. Not. Cact., 12, (1923).
Echinocactus zacatecasensis (Br. et R.) Berg.
Stenocactus zacatecasensis (Br. et R.) Berg., Kakteen, 246, (1929).
E. zacatecasensis v. brevispinus Berg.

 

Popis
Původní anglický popis:
"Rostlina jednoduchá, kulovitá, 8 - 10 cm široká; žebra jsou bledě zelená, velmi tenká, cca 55; okrajové trny v počtu 10 - 12 Jsou rozestřené, paprskovité, bílé, 8 - 10 mm dlouhé; střední trny jsou 3, hnědavé, 2 z nich jsou kulaté, ale prostřední je poněkud plochý, rovný nebo zahnutý, delší jak oba postranní, někdy 3 - 4 cm dlouhý, nikdy kroužený; květy jsou 3 - 4 cm široké, skoro bílé; vnitřní okvětní lístky jsou čárkovitě podlouhlé, s vejčitou zašpičatělou špicí, Slabě levandulově zbarvené, 15 mm dlouhé; čnělka štíhlá, blizna dvoj­klanná (!), šupiny na trubce jsou široce vejčité, zašpičatělé, šarlachové."
Komentář: Rostlina byla sbírána panem Lloydem v Mexiku v roce 1908. Dovezené rostliny poprvé kvetly ve Washingtonu v dubnu 1909.
H. Bravo k tomu dodává: "Na květu typové rostliny Roseno č. 10 234, která je uložena v BZ v New Yorku je 7 - 9 klanná blizna."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Rostliny u nás pěstované pocházejí od Schmolla a plně odpovídají popisu, stejně tak jako importní rostliny, které jsem z nového sběru získal asi v ro­ce 1972. Levandulový nádech květu v některých letech u jedné a téže rostliny chybí, jindy je zase velmi intenzívní. U většiny našich rostlin chybí 2 horní postranní trny tak, jak je vyobrazeno v Bergerovi (E. zacatecasensis v. lon­gispinus) .
Pokusy některých autorů sloučit do jednoho druhu E. zacatecasensis a E. lloydii jsou pro absolutní rozdílnost obou uvedených druhů nesprávné. Tomu nasvědčuje i fakt, že oba druhy byly popsány v jedné a téže práci Brittona a Roseno. Tyto pokusy vyplývají zřejmě z nedostatku živého materiálu. Pokud je mi známo, není E. zacatecasensis v zahraničních sbírkách příliš zastoupen.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a osm