Název
Echinocactus undulatus Dietr.
 

Taxon
Echinocactus undulatus Dietr. - Allg. Gartenztg., 12, 187, (1844)

 

Popis
Původní popis Dietrichův není k dispozici a uvádím proto o dva roky starší popis Försterův:
"Kulovitý, skoro modrozelený, temeno poněkud zploštělé a vpadlé. Žebra velmi početná (30 - 40), velmi vlnitá; brázdy tupé; areoly vpadlé, jen v mládí s trochou bílé plsti, velmi daleko od sebe vzdálené (na každém žebru většinou jen jedna areola). Trny jsou rovné, v mládí žlutavé, ve stáří šedobílé; okrajových trnů je 7, 3 horní jsou šídlovité, stlačené, prostřední trn je vzpřímený, oba postranní jsou odstávající; 4 spodní jsou velmi jemné, šídlovitě štětinaté; střední trn je jeden, šídlovitý, stlačený a se dvěma ostřími.
Tělo má přes 3 palce v průměru, na každém žebru je jen jedna areola, vzácněji dvě (pak je jedna nahoře a druhá dole). Střední trn je 1,5 palce dlouhý, prostřední horní trn nejvýše l palec dlouhý, oba postranní horní 1? palce dlouhé, spodní 4 trny měří rovněž 1,5 palce. Květy vystupují jednotlivě a jsou 1,5 palce dlouhé; trubka je prodloužená. Vnější okvětní lístky jsou podlouhlé, zelené, bíle lemované, na špici mají žlutou skvrnu, horní jsou hnědavé. Vnitřní okvětní lístky jsou početné, kopinaté, l palec dlouhé, fialově růžovočervené s tmavším fialovým středním proužkem a bílou pichlavou špičkou. Blizen je 8, sírově žlutých. Kvete v květnu a červnu. Kvetl poprvé v květnu 1844 ve sbírce p. Allardta v Berlíně. Je velmi příbuzný s E. obvallatus a E. lancifer, liší se však od obou tvarem trnů, které jsou u těchto druhů plošší a širší. Naleziště Mexiko. Dovezen Ehrenbergerem."
Rümpler dodává: "Zda tento druh je identický s E. flexispinus není dosud prokázáno."
Schumann pokládá E. undulatus za synonym pro E. crispatus, což se zřetelem na délku spodních trnů (4 cm) a na tvar trnů vůbec, nepřichází v úvahu.

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Přes poměrně výstižný a podrobný popis nebyl tento druh znovu nalezen.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a dve