Název
Echinofossulocactus rectospinus (Whitm.) C. Schmoll n. subn.
 

Taxon
Echinofossulocactus rectospinus (Whitm.) C. Schmoll n. subn.
Echinofossulocactus vaupelianus v. rectispinus H. Bravo.

 

Popis
Bez platného popisu.
Španělský popis H. Bravo zní:
Jako tento druh nám pí. C. Schmoll věnovala rostliny, které odpovídají tomuto popisu: Tělo kulovité, nebo krátce válcovité, 4 cm vysoké a 5 cm široké, šedozelené, zahalené trny; temeno ploché. Žeber 22 - 28, sinusovitých a zvlněných. Areály v mládí s bílou vlnou. Střední trny jsou 2, někdy jen jeden; horní je šídlovitý, l - 2 cm dlouhý, tenký lehce příčně kroužený, velmi světle žlutý s mnohem tmavší špicí, rovný nebo poněkud zahnutý kupředu; střední trn uprostřed areoly je rovněž šídlovitý, tenký, 1,5 - 2 cm dlouhý, stejné barvy jako horní, rovný vyčnívající. Okrajových trnů je 18 - 24, paprskovitých, 10 až 14 mm dlouhých, vodorovně poněkud zahnutých a propletených s trny na sousedních areolách; bílých, sklovitých. Květ je 1,5 cm dlouhý; trubka je zelená; šupiny na trubce jsou polokruhovité, bílé s malou špicí; horní šupiny jsou mnohem delší, okraj je žlutavě bílý, střední proužek červený, špičatý; vnější okvětní lístky jsou kopinaté, úzké, asi 3 mm široké, okraj žlutavě bílý, špice ostrá; vnitřní okvětní lístky jsou kopinaté, zašpičatělé, světle žluté; tyčinky s červeným nádechem; čnělka je bílá, laloků blizen je 9, dlouhých, krémových. Tyto rostliny jsou velmi příbuzné E. vaupelianus .. ."
Jedná se zřejmě o nesprávný popis květu. Popis H. Bravo odpovídá E. vaupelianus. E. rectospinus kvete červeně, jak uvádí i Backeberg: "Viděl jsem podobné karmínově nebo purpurově kvetoucí rostliny s velkými květy."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
E. rectospinus je až na květ zcela totožný s E. vaupelianus. Rostliny u nás pěstované pocházejí od Schmolla a mají velké - 4 - 5 cm široké - karmínově červené květy s tmavším středním proužkem. V případě H. Bravo se zřejmě jedná o záměnu. Bližší je uvedeno u E. vaupelianus.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a jedna