Název
Echinofossulocactus multicostatus (Hildm.) Br. et R.
 

Taxon
Echinofossulocactus multicostatus (Hildm.) Br. et R. - The Cact., III, 111, (1922)
Echinocactus multicostatus Hildm., Mathsson, Gartenflora, 39, 465, [1890].
Brittonrosea multicostata (Hidm.) Speg., Brev. Not. Cact., 11, (1923).
Stenocactus multicostatus (Hildm.) Berg., Kakteen, 245, (1929).
Echinofossulocactus multicostatus coahuilensis Frick.

 

Popis
Původní popis není k dispozici, přináším proto jeho reprodukci podle Brittona a Roseho:
"Tělo zpravidla kulovité, ale někdy stlačené, 8 - 10 cm široké, 100 a více žeber, velmi tenkých, zvlněných, jen s několika areolami na žebru; areoly v mládí plstnaté; trnů je obyčejně 6 - 9, dvojího druhu; 3 horní jsou prodloužené, 4 - 8 cm dlouhé, rovné a vztyčené, ohebné, vzácněji tenké, ale ne příliš široké, žlutavé až hnědavé; spodní trny jsou rozestřené, slabě šídlovité, 5 až 15 mm dlouhé; květy 2,5 cm vysoké; vnější okvětní lístky jsou podlouhlé, zašpičatělé; vnitřní okvětní lístky jsou podlouhlé, špičaté nebo tupé; šupiny na okvětní trubce jsou podlouhlé, špičaté; šupiny na plodu jsou široce vejčité, špičaté až zašpičatělé, velmi tenké, více či méně papírovité, často opadavé."
H. Bravo dodává: "... Žebra jsou velmi početná, 80 - 120 . . . Květy bělavé, nazelenalé s žlutým nádechem, . .. vnitřní okvětní lístky mají červený až fialový střední proužek. Naleziště ve státech Coahuila, Chihuahua a Durango.

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Poslední nálezy prokázaly velkou variabilnost tohoto druhu. Jsou rostliny s krátkými i extrémně dlouhými trny (až 12 a více cm), s trny rovnými nebo pokřivenými, krátkými nebo dlouhými. Měl jsem dvě importované rostliny s 14 cm dlouhými trny, které byly pokrouceny obdobně jako tomu je u Astrophytum senile. Zeber může být 60 i méně, ale i hodně přes 100. Vnitřní okvětní lístky mohou být téměř bílé, ale i s fialovým až fialově červeným středním proužkem různé šířky a intenzity a v roce 1981 byly nalezeny rostliny se zcela červenofialovým a velkým květem. Barva trnů může kolísat od bíložluté, přes hnědou až k téměř černé.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a deset