Název
Echinocactus linkeanus Dietr.
 

Taxon
Echinocactus linkeanus Dietr. - Allg. Gartenztg., 16, 298, (1848)

 

Popis
Původní popis:
Latinská diagnóza: "E. linkeanus Nob. - E. protáhle vejčitý, žebra listovitá, směrem k temeni mizící, jedna areola na žebru; areoly bradavčitého tvaru, eliptické, vyduté, s vlnou; 6 bílých trnů, z toho 5 okrajových, rovných, nestejných, poněkud zahnutých; střední trn je jeden, rovný, případně zahnutý. Vlast Mexiko."
Německý komentář (zkráceně): ...Liší se od všech zatím známých tenkožeberných zejména tím, že jeho žebra neprobíhají zezdola až nahoru, ale že jsou náhle přerušena, že každé žebro má na sobě jen jednu areolu. Exempláře, které jsou k dispozici, jsou asi 3 palce široké, modravě zelené. Sestávají z velkého množství tenkých, zvlněných, ale přece jen zkadeřených žeber, která mají jen krátký průběh a pak mizí, ale před svým přerušením mají na špici jednu areolu ... střední trn je l palec dlouhý, bělavý, plochý a skoro na každé areole jinak zahnutý ... z okrajových trnů jsou dva větší ploché, poloviční délky než střední, ale přece jen různé délky; zbylé 3 trny jsou velmi malé, skoro ploché a jako ostatní slabě zahnuté."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Přes nedostatečné popsání postavení okrajových trnů, bylo by možné rostlinu definovat, zejména podle charakteru žeber. Zatím však tento druh nebyl nalezen a je neznámý. Názor Schumanna, že by mohlo jít o E. multicostatus, je se zřetelem na střední trn popisovaného druhu zcela chybný.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a sedm