Název
Echinofossulocactus kellerianus Krainz
 

Taxon
Echinofossulocactus kellerianus Krainz - Schweizer Garten, l, 10, (1946)

 

Popis
Původní popis:
Latinské diagnóza: "Tělo široce kulovité, cca 7 cm široké a 4 cm vysoké, temeno s hustou plstí - vlnou. Žeber je cca 50, robustních, silně zvlněných. Areoly v mládí s hustou vlnou, staré jsou holé. l hlavní trn (střední trn chybí) je l cm dlouhý, zploštělý, cca 1,5 mm široký, u základu světle hnědý, na přední straně černý, na zadní straně bílošedý. Okrajové trny jsou 2 - 4 a jsou cca 5 mm dlouhé, žlutohnědé. Květy jsou 2,5 cm široké. Okvětní lístky jsou postaveny ve třech řadách, vnitřní jsou bílé, vnější bílé s fialovým středním proužkem. Tyčinky jsou krémové, prašníky světle žluté, 9 laloků blizny je bílých a poněkud přečnívajících tyčinky. Plody a semena nejsou známy. Mexiko."
Německý komentář: "Oproti latinské diagnóze je udán počet žeber 60 a že kvete v časném jaru a v srpnu. Ostatní údaje jsou stejné.

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Podle fotografie zveřejněné u původního popisu má tento druh 5 okrajových trnů, z toho l prostřední horní (podle popisu hlavní), následuje l skoro vodorovný pár a konečně l pár trnů směřujících šikmo dolů. H. Bravo jej považuje za pravděpodobnou varietu E. pentacanthus, což je velmi pravděpodobné. Patřil by tedy do okruhu E. dichroacanthus. Rostliny rozšiřované u nás pod tímto jménem zpravidla nesouhlasí s popisem.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a jedna