Název
Echinocactus hookeri Mühlpfrdt.
 

Taxon
Echinocactus hookeri Mühlpfrdt. - Allg. Gartenztg., 44, 345, (1845)
Echinofossulocactus phyllacanthus v. hookeri (Mühlpfrdt.) H. Bravo.

 

Popis
Původní popis:
Latinská diagnóza: "Vejčitý, mnohožeberný, temeno vpadlé, žebra pergamenovitě natěsnaná a zvlněná, areoly vpadlé; trny jsou 3, stlačené, zahnuté, v mládí bělavé, prostřední nejdelší, 2 palce dlouhý, oba postranní 8 čárek dlouhé."
Německý komentář: "Obráceně vejčitý, s mnoha listovitými žebry, která jsou vlnitě zohýbaná; areoly ne příliš vzdálené a vpadlé, se třemi nahoru zahnutými trny. Trny jsou ploše stlačené, střední trn je skoro listovitý, 2 palce dlouhý, oba postranní jsou 8 čárek dlouhé; mladé trny jsou bělavé s hnědou špicí, staré jsou rohovinové barvy. Plody jsou velké jak větší hrách, mají na sobě zaschlý květ a jsou umístěny nahoře na temeni. Pocházejí z Real del Monte, Mexiko. Byl pojmenován na počest sira Williama Hookera."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
U nás je tato rostlina pěstována ve dvou formách a to původní rostliny dovezené A. V. Fričem (jsou štíhlejší) a rostliny od Schmolla (jsou poněkud robustnější). Květy jsou cca 2 cm dlouhé a asi 3 cm široké, bílé s červeným středním proužkem. Semena jsou velká, tmavě hnědá.
H. Bravo uvádí žlutozelený květ a řadí jej jako varietu k E. phyllacanthus. Semena našich rostlin jsou daleko větší, než je tomu u E. phyllacanthus, a barva květu je jiná. Podle těchto a i ostatních charakteristických znaků odpovídajících původnímu popisu lze rostlinu přiřadit do okruhu E. dichroacanthus a to jen jako jeho formu, nejvýše varietu, s přihlédnutím ke kyjovitému a později sloupcovitému tělu, což je zřetelné již na malých semenáčcích.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a dve