Název
Echinocactus hexacanthus Mühlpfrdt.
 

Taxon
Echinocactus hexacanthus Mühlpfrdt. - Allg. Gartenztg., 14, 369, (1846)

 

Popis
Původní popis:
Latinská diagnóza: "Vejčitý, temeno vpadlé, 34 poněkud stlačených žeber, areoly daleko od sebe vzdáleny, okrajových trnů je 5, střední 1.
Německý komentář: "Podlouhle vejčitý, s propadlým temenem a se 34 poměrně ostrými žebry, která jsou rovněž - i když málo - zvlněně zprohýbaná. Žebra jsou u základu poměrně široká tak, že rostlina podle vzhledu stojí mezi ostrožebernými a nahoplodými. Zapuštěné areoly jsou l palec od sebe vzdáleny, nesou 5 paprskovitých trnů, z nichž oba dolů směřující jsou ? palce dlouhé. 3 horní jsou l palec dlouhé. Tyto 3 horní trny jsou silné, mají vypuklý kýl na vnější straně. Střední trn je poněkud delší jak horní okrajové trny a je z obou stran stopkovitý. Všechny trny jsou rohovinové barvy. Rostlina má světle zelený vzhled a vytváří své květy z propadlého temene; je 2,5 palce vysoká a 3 palce široká. Pochází z Real del Monte, Mexiko."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Přestože rostlina zřejmě kvetla, autor popisu údaje o květu nepodal. Jedná se o zmizelý, těžko definovatelný druh, patřící patrně do skupiny, resp. okruhu E. gladiatus. Byl nabízen F. Schmollem v katalogu z roku 1947.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a pet