Název
Echinofossulocactus heteracanthus (Mühlpfrdt.) Br. et R.
 

Taxon
Echinofossulocactus heteracanthus (Mühlpfrdt.) Br. et R. - The Cact III 111, (1922)
Echinocactus heteracanthus Mühlpfrdt., Allg. Gartenztg., 13, 345, (1845).
Brittonrosea heteracantha (Mühlpfhrt.) Speg., Brev. Not. Cact., 11, (1923).
Stenocactus heteracanthus Berg., Kakteen, 247, (1929).

 

Popis
Původní popis:
Latinská diagnóza: "Skoro kulovitý, žebra (34) zvlněná, stlačená, bílá vlna na temeni; areoly vpadlé, střední trny jsou do kříže 4, mladé trny jsou na špici hnědavé a kýlovité, okrajových trnů je 11 - 13, bílých."
Německý komentář: "Skoro kulovitý s 34 ostrými, poněkud vlnitě zohýbanými žebry a ne příliš daleko od sebe vzdálenými a vpadlými areolami; na temeni s bílou vlnou. Trny sestávají ze 4 středních trnů postavených do kříže tak, že oba postranní směřují poněkud nahoru. Prostřední horní trn, který je zahnut vzhůru, je nejdelší, s podélným kýlem. Mladé trny jsou bělavé, od špičky do poloviny trnu světle hnědavé, staré trny jsou rohovinovité barvy. 11 - 13 paprskovitých trnů je silně štětinatých, bílé barvy. Varíruje tak, že u jednoho a téhož exempláře skoro vždy horní vlevo postavený paprskovitý trn je větší a silnější a všechny trny dostávají špinavě bílou barvu. Real del Monte, Mexiko."
Z ostatních autorů uvádím jen údaj Bergera, že 4 střední trny jsou šedé s černohnědou špicí. To však platí podle mého pozorování jen pro starší trny. Meyrán pokládá tento druh za totožný s E. lexarzai. Podle mých pozorování jsou však přeci jen mezi těmito dvěma druhy rozdíly, přičemž E. heteracanthus má tenčí a ne tak robustní trny.

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Jedná se o velmi variabilní druh, co do délky trnů a barvy květů. Rostliny u nás pěstované pocházejí od Schmolla, přičemž jedna skupina rostlin kvete bíle se širokým světle červeným středním proužkem, druhá skupina má světle růžový květ s fialově červeným středním proužkem. Květy jsou cca 30 - 35 mm dlouhé a stejně tak široké; růžově kvetoucí forma má o poznání větší květ.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a tri