Název
Echinofossulocactus guerraianus Backbg.
 

Taxon
Echinofossulocactus guerraianus Backbg. - Fedde Rep. LI. April, 63, (1942)

 

Popis
Původní popis:
"Neobráží, polokulovitý; temeno je zakryto trny; až 20 cm široké rostliny; žebra tmavozelená, přes 30 - 35, zvlněná, ostrohranná. Areoly až 4 cm od sebe vzdáleny, nejprve s bílou plstí. Trny obyčejně v počtu 8; tři horní jsou až 1,8 cm dlouhé, zploštělé, 2 postranní až 2,8 cm dlouhé, kulaté; 2 - 4 spodní trny jsou půvabné, až l cm dlouhé; střední trn je jeden, šídlovitě kulatý, až 4 cm dlouhý; všechny trny jsou žluté, nahoře hnědé; květy jsou 3 cm široké, fialový střed, okraje bílé. Mexiko (Hidalgo, u Zoquital, před Quebrada Grande)."
K popisu je nutno konstatovat, že údaj "3 horní trny jsou až 1,8 cm dlouhé" se vztahuje pouze na prostřední horní trn. H. Bravo uvádí: "Tato rostlina je možná varietou E. lamellosus se 7 okrajovými trny."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Jedná se o neúplně zhotovený popis. Další zprávy z udaného naleziště chybí. Někteří autoři jej považují za synonym E. anfractuosus. Neobvyklá velikost rostlin by upravňovala k samostatnému taxonu, popis trnů by se hodil na několik druhů, podle barvy však ne na E. lamellosus. Jak dalece byly ale Backebergovy údaje přesné, lze dnes jen těžko říci. Rostliny vypěstované u nás z importovaných semen jsou dosud malé a nelze je zatím vzít jako podklad pro upřesnění popisu.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a osm