Název
Echinocactus flexuosus Dietr.
 

Taxon
Echinocactus flexuosus Dietr. - Allg. Gartenztg., 19, 347, (1851)

 

Popis
Původní popis:
"Latinská diagnóza: Echinocactus flexuosus Nob. - Polokulovitý, na temeni mírně stlačený, žebra velmi natěsnaná, zvlněná, velmi zahýbaná, areoly daleko od sebe, v mládí s vlnou; trny bělavé, růžovo skvrnité, široce štětinatě šídlovité, kulatě stlačené, okrajové dolů zahnuté, horní mečovité, jeden střední trn je tříhranný, poněkud zahnutý, naleziště Mexiko.
Německý komentář: Je tak blízký k E. obvallatus a lancifer, že na nekvetoucí rostlině můžeme pozorovat jen nepatrné rozdíly. ... Hodné zřetele je i to, že tato rostlina byla dodána p. Boothem jako E. dichroacanthus, od kterého se ale zcela liší.
Jeho habitus je zcela podobný E. lancifer, jen žebra jsou ještě více zvlněná a jsou sem a tam zahnutá. Trny jsou obecně delší a tenčí, nejdelší spodní je až 18 čárek dlouhý, všechny Jsou bělavé a strakatě růžovočerveně skvrnité, postranní jsou více zpět zahnuté, mezi nimi se nacházející trny jsou poloviční délky; prostřední horní je široce mečovitý. Střední trn není tak plochý a střed jeho horní plochy má slabý podélný kýl, a proto jej můžeme pojmenovat jako tříhranný - se dvěma ostřími. Pan Linke dal tento popis květů: Květy 1,5 palce dlouhé, zvonovité, růžovočervené; trubka je krátká se světle zelenými, bíle lemovanými šupinami. Kališní lístky jsou ohnivě červené s bílými okraji, korunní lístky jsou nejprve bílé, později víc s karmazinově červeným středním proužkem, kopinaté, zašpičatělé, na okraji velmi jemně nerovné, postavené ve dvou řadách ... Blizna přesahuje o l - 2 čárky prašníky."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Přes poměrně dobrý popis není postavení tohoto druhu jasné. Je možné, že se jedná o formu E. lancifer nebo E. dichroacanthus se středním trnem. Nebyl znovu nalezen.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Anonym (2017-04-13 00:13:33)

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a deset