Název
Echinocactus flavispinus Meinshausen
 

Taxon
Echinocactus flavispinus Meinshausen - pramen neznám

 

Popis
Jediný známý popis je zveřejněn v knize "Cacteenkunde" autorů Förster a Rümpler. Rostliny byly nabízeny v katalogu fy. F. Schmoll. Zveřejněný popis zní takto:
"Byl dovezen Karwinskim z Mexika (El Limon). Tělo je kulovité s hustě vytrněným temenem. Žeber 13, trochu křivě probíhajících, k sobě stlačených, lalokovitě vykrojených, poměrně ostrých. Areoly hustě postavené, kulaté, v mládí žluté, později červenavé. Okrajových trnů je 9 - 11, jsou nepravidelně rozestřené; 4 - 6 postranních trnů je nejdelších, jeden horní, vzácněji 2 nebo 3, je poněkud kratší, 3 spodní jsou velmi krátké, skoro poloviční než postranní na špici stlačené. Střední trny jsou 4. 3 směřují nahoru a Jsou přitlačeny k okrajovým trnům, jsou mírně zploštělé, o něco delší, čtvrtý, spodní, je vzpřímeny, poněkud dolů směřující, skoro tříhranný, nahoře s podélnou rýhou, delší než ostatní nejdelší trny (až 5 cm), na špici jen lehce zahnutý, často zcela rovný. Tento krásný druh ještě nekvetl. Největší rostlina, kterou Meinshausen viděl, byla 8 cm vysoká a měla 10 cm v průměru. Stojí blízko E. flexispinus, liší se od něho hustě vytrněným temenem, lalokovitě vykrojenými žebry a žlutými trny."
V popisu Rümplera došlo zřejmě u počtu žeber k tiskové chybě. Při "k sobě stlačených žebrech a 10 cm průměru" nemůže být počet žeber 13, ale zřejmě 31.
Rostliny pocházející od Schmolla mají 31 - 50 žeber a kvetou růžovočerveně s tmavším středním proužkem.

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
E. flavispinus je považován za zmizelý druh. U Schmollových rostlin nebylo udáno naleziště. Rostliny odpovídají popisu a jsou snadno rozeznatelné od ostatních druhů. Patří do okruhu žlutotrnných.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a jedna