Název
Echinofossulocactus erectocentrus Backg.
 

Taxon
Echinofossulocactus erectocentrus Backg. - Backbg., Die Cactaceae, V, 2272, (1961)

 

Popis
Původní popis:
"Latinská diagnóza: Polokulovitý, cca 8 cm široký, 5 cm vysoký; žeber cca 50 a více, zvlněných, jemných; okrajových trnů je 5 - 6 (9), rozestřených, horní chybí, bílých, sklovitých, asi l cm dlouhých; střední trny jsou 3, nad temenem vztyčené (dlouhé), l horní je plochý, asi 5 cm dlouhý, pruhovaný, v prostřední části tlustší, jeden pár trnů šídlovitých, pruhovaných, nahoře rozložených, cca 2 cm dlouhých; květy poměrně malé, cca 1,75 cm dlouhé, bílé, uprostřed s poněkud tmavším proužkem.
Německý komentář: Víc široce kulatý jak kulovitý, cca 8 cm (nebo víc ?) široký, cca 5 cm vysoký; žeber je cca 50 nebo víc, poměrně silně zvlněných a tenkých, ale ne příliš natěsnaných; areoly přes 2 cm od sebe vzdáleny, jen zpočátku s hodně plsti; okrajové trny jsou sklovité, většinou 5 - 6, nebo někdy až 9, obyčejně jen ve spodním polokruhu, paprskovité, tu a tam ale také 2 v horní části areoly ční šikmo stranou; ostatní trny jsou tenké, až l cm dlouhé; l prostřední horní trn je silně přilehlý k tělu, na temeni jsou tyto trny k sobě skloněné, se zesíleným středem, u okrajů je tenký, pruhovaný, hnědavě rohovinové barvy, často s tmavou špicí, až přes 5 cm dlouhý; střední trny jsou zřetelně postavené jako takové, jsou 2, ční šikmo stranou přes sousední, štíhle kulaté, vždy párovitě vedle sebe, kroužené, na spodku slabě zesílené; květy jsou malé, méně jak 2 cm dlouhé, bělavé, zevně s tmavším středem. Mexiko."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Backebergův německý komentář je v rozporu s jeho latinskou diagnózou v počtu středních trnů. Správně jsou střední trny tři. Rostliny u nás rozšířené z NDR byly údajně namnoženy z původních Backebergových rostlin a plně odpovídají popisu. Zdá se, že údaj o přiléhajícím prostředním horním středním trnu nelze pokládat za pravidlo. Rostliny jsou u nás z neznalosti zaměňovány za E.lloydii, do jehož okruhu patří. E. lloydii má však drobnější semena a jsou rozdíly i ve tvaru a barvě trnů. Semenáče obou druhů mají rozdílný vzrůst, jak jsem při značných výsevech obou druhů zjistil.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a sedm