Název
Echinofossulocactus densispinus (Tieg.) C. Schmoll n. subn.
 

Taxon
Echinofossulocactus densispinus (Tieg.) C. Schmoll n. subn. - C. S. J. Amer., 589, (1934)
Stenocactus densispinus Tieg. n. n., Borg, Cacti, 227 (1937).

 

Popis
Platný popis této rostliny neexistuje, protože můj popis Ve Fričianách nebyl doprovozen uložením holotypu v příslušném herbáři. Rostliny u nás pěstované pocházejí od Schmolla a jejich popis je tento:
"Tělo kulovité, obrážející, 10 cm vysoké a 9 cm široké, temeno je mírně propadlé, na temeni s trochou bílé vlny. Má cca 35 žeber, zvlněných, s ostrými brázdami mezi žebry. Areoly jsou podlouhlé, na žebru cca 3 cm od sebe vzdáleny, zpočátku s bílou vlnou, později holé. Okrajových trnů je 14 - 16 sklovitě bílých, l - 1,5 cm dlouhých, paprskovitých, šídlovitých, vzájemně propletených; 4 střední trny, z toho 3 jako horní, které jsou ploché a l centrální kupředu směřující je kulatý. Všechny jsou až 5 cm dlouhé, žlutohnědé, v horní polovině tmavší. Květy jsou 3,5 cm dlouhé a až 5 cm široké, zvonovité. Okvětní lístky jsou podlouhle kopinaté, špičaté, fialově červené s tmavším středním proužkem. Blizna je žlutá. Semena 1,2 mm velká, tmavohnědá. Naleziště neznámé Mexiko."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Jedná se o dobrý druh, jehož naleziště je neznámé. Patří do skupiny echinofosulokaktusů s velkými červenofialovými květy.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a dve