Název
Echinocactus debilispinus Berg.
 

Taxon
Echinocactus debilispinus Berg. - Allg. Gartenztg., 8, 131, (1840)
Stenocactus debilispinus C. Schmoll, 1. c., comb. nud.

 

Popis
Původní popis Bergerův není k dispozici a byl převzat z práce Brittona a Roseho:
"Polokulovitý až kyjovitý, 16 cm vysoký, někdy na temeni pupkovitý; 34 žeber, stěsnaných, zvlněných, ostrých; málo areol na žebru, zpočátku s bílou plstí, ve stáří holé, trnů je 7 - 9; horní trny jsou ploché, žlutavě bílé, na špici hnědé, prostřední je nejdelší, téměř kroužený, 4 - 6 spodních trnů je kulatých, šídlovitých, žlutavě bílých."
Z ostatních autorů nepřináší k popisu nikdo nic nového. Názor H. Bravo, že "se zřetelem na počet trnů lze počítat tento druh za formu E. dichroacanthus neobstojí, protože E. debilispinus patří do skupiny rostlin s malými semeny, i když podle tvaru trnů je možné jej zařadit do okruhu E. dichroacanthus.
Všechny rostliny, které jsou u nás pod tímto jménem k dispozici, byly namnoženy ze tří importů zakoupených př. Vojtou před válkou u fy. Schmoll. Dovezené rostliny se vyznačují značnou variabilitou v počtu trnů v horní části areoly, přičemž na jedné a téže rostlině většinou na některých areolách l nebo dokonce 3 trny chybí, nebo jsou značně zakrnělé. Je-li počet horních trnů menší jak 3, jsou zbývající dva (nebo jeden) silnější a delší, mnohdy až 6,5 cm dlouhé. Na některých areolách se vzácněji objevuje ještě střední trn, který je mečovitě plochý a až 6,5 cm dlouhý. Tato variabilita a zakrňování horních trnů plně a výstižně odpovídá názvu rostliny (debilis - pochroumaný, zmrzačený, bídný). Rostliny každoročně kvetou cca 3 cm dlouhými a široce trychtýřovitými květy, které jsou bílé s červeným středním proužkem. Ostatní údaje odpovídají Bergerově popisu. Semena jsou velmi malá.

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Zda Schmollovy rostliny jsou skutečně Bergerovým E. debilispinus z roku 1840, lze dnes již těžko stanovit. Každopádně se u našich rostlin jedná o samostatný, charakteristický a dobře rozlišitelný druh. Naleziště nebylo nikým udáno. V našich sbírkách koluje mnoho zhybridizovaných rostlin, které neodpovídají původním rostlinám od Schmolla a jejich semena jsou mnohem větší.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a osm