Název
Echinofossulocactus coptonogonus (Lem.) Lawr.
 

Taxon
Echinofossulocactus coptonogonus (Lem.) Lawr. - London Gard. Mag., 17, 317, (1841)
Echinocactus coptonogonus Lem., Cact. Aliq. Nov., 23, (1838).
E. coptonogonus major Lem.
Echinofossulocactus coptonogonus major Lawr.
Britonrosea coptonogona (Lem.) Speg., Brev. Not. Cact., 11, (1923).
Stenocactus coptonogonus (Lem.) Berg., Kakteen, 244, (1929)
Echinocactus exulpatus Pfeif.
Echinocactus interruptus Scheidw.

 

Popis
Původní latinský popis:
"Diagnóza: Ploše kulovitý, značně pupkovitý, modrozelený s mohutnými žebry.
Komentář: Brázdy ostré, zakřivené; počet žeber 10 - 14, silných velmi ostrých, u brázd širokých, na hraně mezi areolami v průřezu sekyrkovitého tvaru, zakřivených, příčně zvrásněných; areoly jsou vpadlé, v mládí s bílou vlnou, později holé, s velmi dlouhými trny, podlouhlé; jsou 18 čárek od sebe vzdáleny. Trnů je 5, velmi silných, šedobělavých; prostřední je nejsilnější, protáhlý, velmi zploštělý, l palec dlouhý, často mnohem delší; 2 postranní jsou téměř čtyřhranné, zpočátku směřují vzhůru; 2 spodní jsou nejjemnější, málo zploštělé a kratší."
H. Bravo upřesnila popis takto:
Tělo jednoduché, někdy obrážející, kulovité, lehce zploštělé, 7 - 10 cm vysoké, modrozelené. Žeber 10 až 14, robustních, 1,5 cm vysokých, velmi ostrých. Areoly jsou od sebe asi 2 cm vzdáleny, v mládí s hojnou vlnou. Trny jsou 3 až 5, tlusté, lehce zahnuté, nejdelší jsou 3 cm dlouhé, ploché. Květy jsou 3 cm dlouhé a 4 cm široké; vnitřní okvětní lístky jsou početné, čárkovitě podlouhlé, ostré, purpurové, s bílými okraji; ovarium je fialově hnědé, opatřené menším počtem širokých šupin. Naleziště jsou ve státech Hidalgo, S. L. P. a Zacatecas. Vyskytuje se na rozsáhlé oblasti v Altiplanicie. Roste na plošinách a hřbetech, na vulkanické půdě, zapuštěný a skrytý travou.

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Jedná se o dobře rozeznatelný druh. Rostliny s různým počtem trnů a s jejich různou délkou lze považovat jen za formy. Meyrán našel formy, které mají za horní okrajovými trny ještě l - 2 dodatečné trny.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a deset