Název
Echinofossulocactus confusus Br. et R.
 

Taxon
Echinofossulocactus confusus Br. et R. - The Cact, III, 120, (1922)
Brittonrosea confusa (Br. et R.) Speg., Brev. Not. Cact, 11, (1923).

 

Popis
Původní anglický popis:
"Jednotlivý, bledě zelený, urostlý, sloupovitý až krátce palicovitý, 6 - 15 cm vysoký, 6 - 8 cm v průměru; žeber je 26 - 30, tenkých, nízkých, zvlněných; areoly 4 - 5 na každém žebru, 2 - 3 cm od sebe vzdáleny; trny jsou všechny žluté, šídlovité; okrajové trny jsou 4 nebo 5, jen slabě zploštělé, 7 - 10 mm dlouhé; l střední trn je přes 4 cm dlouhý, obyčejně trčí dopředu; květy purpurové, 4 cm široké, okvětní lístky jsou podlouhlé, špičaté."
Žijící rostliny dovezené z Mexika, byly v botanické zahradě v Berlíně.
Rostliny u nás pod tímto názvem pěstované pocházejí od Schmolla a odpovídají tomuto popisu:
Tělo polokulovité, cca 10 cm široké a až 15 cm vysoké, u starších rostlin od spodku obráží. Počet žeber se stářím roste a pohybuje se od asi 30 u mladých do cca 60 u starých rostlin. Vzdálenost areol od sebe na jednom žebru kolísá od 2 - 3 cm do 4 cm u vyspělých rostlin. Tři horní okrajové trny mají charakter středních, prostřední je 2 cm, oba postranní 2,8 cm dlouhý. V dolní části areoly jsou 2 - 4 (většinou 4) okrajové trny, přičemž první pár je téměř vodorovný a druhý je obloukovitě zahnutý dolů; všechny jsou cca l cm dlouhé a mírně zploštělé. Jeden vyčnívající střední trn je 4 cm dlouhý. Všechny trny jsou žluté a šídlovité, přičemž horní trny a střední trn jsou směrem ke špici tmavší, špice je téměř hnědá. Květ je cca 4 cm široký, purpurově červený s tmavším středním proužkem.

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Jedná se o problematický druh, který nebyl - kromě Schmolla - znova nalezen. Rostliny od Schmolla vcelku odpovídají popisu a jasně se odlišují od podobných žlutotrnných druhů.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a ctyri