Název
Echinofossulocactus caespitosus v. gracilispinus H. Bravo
 

Taxon
Echinofossulocactus caespitosus v. gracilispinus H. Bravo - C. S. Mex., 14, 34, (1969)

 

Popis
Původní španělský popis:
"Tělo jednoduché, kulovité, 4 cm vysoké a 5 cm v průměru, zelenošedavé. Žeber je 30, úzkých a velmi zvlněných a kadeřavých. Okrajové trny jsou 2, někdy vzácněji 4, asi l cm dlouhé, úzké, bíložluté, dolů směřující. Střední trny jsou 4 (autorka pokládá 3 horní okrajové trny za střední), 3 horní a l centrální ve středu areoly; prostředím horní je 3 - 4 cm dlouhý, 2 mm u základu široký, na špici ohnutý; oba postranní jsou 3 cm dlouhé, úzké, l mm široké, vodorovně odstávající nad tělem, v mládí žlutavé, později šedavé; centrální střední trn je 2,5 cm dlouhý, úzký, l mm široký, přímý; všechny trny jsou ohebné a úzké. Květy jsou 2 cm dlouhé; okvětní trubka je zelenavá; šupiny na trubce jsou bílé, špičaté, horní se zeleným, dolní s červenavým středním proužkem; vnější okvětní lístky jsou kopinaté, široké, špičaté, bílé se zeleným středním proužkem; vnitřní okvětní lístky jsou bílé, široce kopinaté, špičaté; tyčinky jsou světle fialové, čnělka bílozelená, 8 laloků blizny je stejné barvy jako čnělka."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
V popisu H. Bravo chybí tak důležitý údaj, jako je "zelenavý jícen", což je charakteristické právě pro tuto varietu a ojedinělé u celého daného rodu. Původní rostliny od Schmolla v mé sbírce jinak odpovídají popisu H. Bravo.
Z NDR a NSR k nám rozšiřované a různými sběrateli u nás prodávané rostliny se více méně, hlavně co se týče trnů, podobají na danou varietu. Kvetou ale červeně, resp. růžovočerveně s tmavším středním proužkem. Tyto rostliny nemají s danou varietou nic společného a patří do okruhu E. hastatus.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a pet