Název
Echinofossulocactus bustamantei (H. Bravo) Croiz.
 

Taxon
Echinofossulocactus bustamantei (H. Bravo) Croiz. - C. S. J. Amer., 14, 111, (1942)
Stenocactus bustamantei H. Bravo, Las Cactac. de Mex., 401, (1937).

 

Popis
Původní španělský popis:
"Stenocactus bustamantei n. sp. Rostliny kulovité, asi 10 cm v průměru s temenem zcela zahaleným do propletených trnů; víc nebo míň jak 35 žeber. Okrajových trnů je 8 - 9, vodorovně rozestřených, propletených s trny na sousedních areolách, 10 - 15 mm dlouhých, bělavých; střední trny jsou 3, horní je nejdelší, 3 až 5 cm dlouhý, široký a silně zploštělý, příčně kroužený, 2 postranní jsou o něco tlustší než okrajové trny a mají tmavou špici; květ je 2 - 2,5 cm dlouhý. Vnější okvětní lístky jsou široké, zašpičatělé, některé jsou tmavofialové s bílým okrajem, jiné jsou světlejší se širokým středním proužkem a fialové; plod nebyl pozorován. Naleziště stát Hidalgo."
Croizat upřesňuje květ takto: "Květy 2,5 - 3,5 cm dlouhé, trubka velmi úzká, zelená, dole s purpurovým nádechem, nahoře s fialově purpurovými šupinami, okraje světlejší. Okvětní lístky jsou široké, zašpičatělé, bílé se širokým tmavě purpurovým středním proužkem. Tyčinky jsou světle růžové, čnělka purpurová, 5 laloků blizny krémových. Sbírán v Real del Monte."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
V současné době je Meyránem tento druh ztotožňován s E. lexarzai. Na importovaných rostlinách E. lexarzai a E. bustamantei z Real del Monte jsem nalezl jen nepatrné - i když patrné - rozdíly. Zdá se, že E. lexarzai má delší a hrubší trny.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a dve