Název
ARIOCARPUS KOTSCHOUBEYANUS (Lem.) Berg. var. ELEPHANTIDENS
 

Taxon
Ariocarpus kotschoubeyanus var.elephantides var. nova Stachelpost 9.44 :33-34, 1973
Elephantidens = sloní zub, bradavek má strukturu jako povrch sloního zubu.

 

Popis
Tělo
jednotlivé, až 70 mm široké, se silnou a dlouhou řepovitou bází, kuželovitě se směrem dolů zužující; Bradavky uspořádány nahoře v jedné rovině, jejich svrchní strana plochá, trojúhelnikovitého tvaru, až 13 mm široká s podélnou, až 2 mm širokou brázdu vyplněnou vatou stejně jako paždí bradavek, bradavky až 10 mm dlouhé, povrch šedozelený až červeno-hnědo-šedý, zvrásněný až jemně hrbolatý.
Květ
vyrůstá v temeni, je až 50 mm široký (větší než u ostatních variet druhu), okvětní lístky tmavorůžové až karmínové, někdy s tmavším středním proužkem.
Plod
až 12 mm dlouhý, masitý, brzy zasychající a rozpadávající se.
Semeno
1,5 mm x 1 mm velké (větší než u ostatních variet).

 

Variety
var. kotschoubeyanus, nominální varieta, dorůstá obecně menších rozměrů těla, má menší květy i semena. Je rozšířena zhruba o 200 km severněji na velkém areálu mexických států San Luis Potosi, Nuevo Leon, Zacatecas, Durango, Coahuila.
var. albiflorus Backbg. Tělo poněkud menší než nominální varieta, bradavky jemnější, květ poněkud větší, bílý, pouze ve středu okvětních lístků je nádech narůžovělých středních proužků. Vyskytuje se pravděpodobně v Nuevo Leon, Mexiko. V současné době byly bělokvěté populace zjištěny na několika stanovištích podél hranic Nuevo Leon a San Luis Potosi. Geografická souvislost nalezišť bělokvětých rostlin však není prokazatelná a zřejmě se jedná o ztrátovou mutaci v tvorbě červených barviv. Zdá se, že pro bělokvěté populace bude nejvhodnější statut formy.
var. macdowellii (Backbg.) Krainz, dle Backeberga se od nominální variety odlišuje "ozdobnější kuželovitou kořenovou částí a menším vlastním tělem, ozdobnějšími, tmavšími bradavkami" (?) - výklad citace je ovšem v každém ohledu nesnadný a dovoluje silně pochybovat o oprávněnosti tohoto taxonu.

 

Výskyt
Místo výskytu popis neuvádí, je tu pouze konstatováno, že rostliny získal v roce 1972 G.Köhres od Williho Wagnera z Mexika. Později (1977) prověřil H.Sánchez-Mejorada, J.Mejran, R.Šubík a J.Říha Výskyt v přírodě, východně od města Cadereyta, Queretaro, na náhorní plošině v nadmořské výšce zhruba 2 tisíce m. Je omezen na malou plochu několika km2, asi 20 km východně od Cadereyta směrem na Cerro Prieto. Vyskytuje se roztroušeně v náplavech oblázků slepených jílem a pískem, částečně pod ochranou keřů akácii a růžicovitých bromélií a agáve. pH půdy je 6,5-7,0.

 

Pěstování
Během posledních 10 let se do sbírek rozšířily rostliny i semena, přesto je dosud velmi vzácně zastoupen. Nároky na pěstování jsou podobně, jako u ostatních zástupců rodu. Pravokořenné exempláře jsou citlivé na přehmaty, nesnášejí zejména tlející látky v substrátu a delší přítomnost vody zejména při poklesu teplot. Pro pravokořennou kulturu to znamená sázet rostliny do co nejmenších nádob, které brzy vysychají, drťovou kulturu a umístění na nejteplejších místech. Přímé prudké slunce není příliš vhodné (nebezpečí popálení). Životní rytmus roubovaných jedinců je snažší a jednoduší, rovněž kvetení je bohatější. Květy vyrůstají koncem září a v říjnu. Při zimování snáší poklesy teplot k nule, optimum kolem 10 stupňů C, temné prostředí není na závadu. Množí se výsevy i roubováním odnoží. Druh je vhodný pro skleníkovou kulturu.
Foto: Rudolf Šubík.

 

Poznámky
Var. elephantidens je pro svoje větší a hruběji strukturované bradavky snadno odlišitelná. Statut variety navíc podporuje i větší a tmavěji zbarvený květ, později i větší plod a větší semeno. Překvapivý je i izolovaný výskyt tak daleko na jihu, na samém okraji Anáhuacké plošiny (je to nejjižnější příslušník rodu Ariocarpus) a na odlišných geologických materiálech, při srovnávání s ostatními varietami druhu.

 

Literatura
Informace není k dispozici.

 

Autoři
Foto: Rudolf Šubík.
Text: Jan Říha.
Fotografovanou rostlinu sbíral r. 1977 Sánchez-Mejorada a Wagner u Cerro Prieto.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a ctyri